Zaznacz stronę

Każdy kto poważnie rozważa założenie implantów zębowych, na pewno ma dziesiątki pytań na ten temat. Ile to kosztuje? Czy implanty zębowe są bezpieczne? Czy ich zakładanie boli? Czy są one trwałe? Jak długo trwa zabieg? Czy implanty są refundowane przez NFZ? Pytania te można wymieniać bez końca i nie ma się czemu dziwić. Implantologia w dalszym ciągu jest jedną z najnowszych gałęzi medycyny, wywołującą słuszne zainteresowanie wśród pacjentów. Im więcej będziemy rozmawiać o implantach, tym szybciej wiedza o nich się upowszechni. Dzięki temu jeszcze większa liczba osób zechce z nich korzystać, mogąc się cieszyć ładnymi i prostymi zębami oraz pięknym uśmiechem.

Jak zakłada się implanty?

Implanty zakłada się w miejsce brakujących zębów. Do ich utraty mogło dojść na fotelu dentystycznym, podczas samochodowego wypadku lub w innych okolicznościach, np. jako skutek uboczny różnych chorób. W wielu przypadkach zanim zostanie założony właściwy implant, brakujące miejsce po zębie zostaje uzupełnione protezą tymczasową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tymczasowe uzupełnienie zęba, w miejsce którego później zostanie założony właściwy implant. Przyjrzymy się dziś bliżej tak ważnemu tematowi, jak proteza tymczasowa. Dowiemy się kiedy należy ją stosować, jak jest zbudowana, a także jak prawidłowo o nią dbać.

 

Czym jest proteza tymczasowa?

Jest to tymczasowe uzupełnienie pustego miejsca po zębie. Z czego wykonuje się protezy zębowe tymczasowe? Rzecz jasna nie z porcelany, ponieważ koszt ich produkcji byłby zbyt wysoki – sięgając niemal cenie implantu. Protezy tymczasowe wykonuje się najczęściej z akrylu lub innych światłoutwardzalnych materiałów. Posiadają one kolor zbliżony do reszty uzębienia, a wielkość i kształt również zostają dopasowane do odcisku szczęki. Jest to bardzo ważne dla komfortowego funkcjonowania. Przykładowo, jeśli z powodu choroby zęba musiał on być usunięty, a pacjent na jego miejsce zażyczył sobie implant, to będzie on musiał czekać na jego wykonanie. Jak długo? To zależy, ale zwykle kilka tygodni. Czy w tym czasie ma chodzić z dziurą po zębie? Oczywiście że nie. Proteza tymczasowa ma nam zapewnić możliwość normalnego życia, bez ryzyka pokazywania światu swoich problemów z uzębieniem.

Każdy kto poważnie rozważa założenie implantów zębowych, na pewno ma dziesiątki pytań na ten temat. Ile to kosztuje? Czy implanty zębowe są bezpieczne? Czy ich zakładanie boli? Czy są one trwałe? Jak długo trwa zabieg? Czy implanty są refundowane przez NFZ? Pytania te można wymieniać bez końca i nie ma się czemu dziwić. Implantologia w dalszym ciągu jest jedną z najnowszych gałęzi medycyny, wywołującą słuszne zainteresowanie wśród pacjentów. Im więcej będziemy rozmawiać o implantach, tym szybciej wiedza o nich się upowszechni. Dzięki temu jeszcze większa liczba osób zechce z nich korzystać, mogąc się cieszyć ładnymi i prostymi zębami oraz pięknym uśmiechem.  Jak zakłada się implanty?  Implanty zakłada się w miejsce brakujących zębów. Do ich utraty mogło dojść na fotelu dentystycznym, podczas samochodowego wypadku lub w innych okolicznościach, np. jako skutek uboczny różnych chorób. W wielu przypadkach zanim zostanie założony właściwy implant, brakujące miejsce po zębie zostaje uzupełnione protezą tymczasową. Jak sama nazwa wskazuje, jest to tymczasowe uzupełnienie zęba, w miejsce którego później zostanie założony właściwy implant. Przyjrzymy się dziś bliżej tak ważnemu tematowi, jak proteza tymczasowa. Dowiemy się kiedy należy ją stosować, jak jest zbudowana, a także jak prawidłowo o nią dbać.  Czym jest proteza tymczasowa?  Jest to tymczasowe uzupełnienie pustego miejsca po zębie. Z czego wykonuje się protezy zębowe tymczasowe? Rzecz jasna nie z porcelany, ponieważ koszt ich produkcji byłby zbyt wysoki – sięgając niemal cenie implantu. Protezy tymczasowe wykonuje się najczęściej z akrylu lub innych światłoutwardzalnych materiałów. Posiadają one kolor zbliżony do reszty uzębienia, a wielkość i kształt również zostają dopasowane do odcisku szczęki. Jest to bardzo ważne dla komfortowego funkcjonowania. Przykładowo, jeśli z powodu choroby zęba musiał on być usunięty, a pacjent na jego miejsce zażyczył sobie implant, to będzie on musiał czekać na jego wykonanie. Jak długo? To zależy, ale zwykle kilka tygodni. Czy w tym czasie ma chodzić z dziurą po zębie? Oczywiście że nie. Proteza tymczasowa ma nam zapewnić możliwość normalnego życia, bez ryzyka pokazywania światu swoich problemów z uzębieniem.

Kiedy zakłada się protezę tymczasową? 

Jest wiele przypadków, kiedy proteza tymczasowa może być założona pacjentowi. Poniżej przedstawiamy kilka najczęściej powtarzających się sytuacji.

  1. Długi czas oczekiwania na implant zęba – jeżeli wykonanie implantu zębowego z jakichś powodów się przeciąga, to chodzenie „z dziurą po zębie” może być naprawdę kłopotliwe. Szczególnie dla osób, które lubią prezentować pełne uzębienie. Co można wówczas zrobić? Nie pozostaje nic innego, jak tylko proteza tymczasowa. Jej wykonanie może zlecić lekarz stomatolog, można ją również wykonać na indywidualne życzenie pacjenta.

  1. Poprawa wykonanego implantu – innym powodem, dla którego może być potrzebna proteza tymczasowa jest konieczność dopasowania implantu lub wprowadzenia do niego pewnych zmian. Nikt na pewno nie lubi szokować i zaskakiwać otoczenia swoim widokiem bez pełnego uzębienia. Proteza tymczasowa pozwala skutecznie uniknąć tych wszystkich problemów. Protezy tymczasowe są hipoalergiczne, nie uczulają, są wykonane z naturalnych materiałów, a ponadto nie sprawiają najmniejszych problemów z pielęgnacją i zachowaniem higieny. 

  1. Odrzucony implant – zdarza się to bardzo rzadko, tym niemniej może do takich przypadków dochodzić czasami. Czy implant ma prawo się nie przyjąć? Oczywiście że tak. Pomimo tego że dokładamy wszelkiej pracy aby implanty zębowe nie były odrzucone, nie można tego również wykluczyć. Dlaczego tak się dzieje? Błędnie działający układ immunologiczny, który uznaje że implant jest ciałem obcym, zagrażającym organizmowi. Nie pozwala mu na przyjęcie się i odrzuca. Jaką możliwość ma wówczas stomatolog? Poszukuje on przyczyny tego stanu rzeczy. W międzyczasie nie pozostawia jednak pacjenta samemu sobie. Wykonuje dla niego protezę tymczasową, która musi mu wystarczyć na kilka tygodni lub miesięcy.

Proteza tymczasowa, a właściwy implant

Czy na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że mamy do czynienia z protezą zębową, a nie z implantem? Naszym zdaniem nie. Dopiero po bliższym przyjrzeniu można zauważyć subtelne różnice, pozwalające odróżnić implant zębowy od protezy tymczasowej. Jest to delikatnie inny odcień zębów, jak również inna twardość. By jednak dostrzec te subtelne różnice, trzeba mieć nie tylko spore doświadczenie, ale również bardzo bliski, niemal bezpośredni kontakt z uzębieniem pacjenta. Ile kosztuje proteza tymczasowa? Mamy dobrą wiadomość. Nie jest to wydatek, którego należy się obawiać. Pomimo tego że proteza tymczasowa zawsze wykonywana jest „na wymiar”, to jej koszt zwykle jest ułamkiem ceny założenia implantów. Warto o tym pamiętać, kiedy twój stomatolog będzie ci rekomendował założenie protezy tymczasowej, a ty w obawie o wysokie koszta będziesz chciał z tego zrezygnować. Zapytaj wcześniej ile cię to będzie kosztowało. Jesteśmy pewni że cena pozytywnie cię zaskoczy i zdecydujesz się na to rozwiązanie.