Utrata zębów nie jest miłym przeżyciem, lecz nie jest już katastrofą. Można bowiem wstawić sobie implanty zębowe. Jeszcze do niedawna mogło to być niemożliwe dla większości ludzi z powodu kosztów. Jednak z roku na rok staje się to coraz bardziej popularne i wiele gabinetów implantologicznych daje możliwość skorzystania z finansowania ratalnego. Tym samym implanty zębowe sprawią, że więcej ludzi będzie się uśmiechać pełnym i zdrowym uzębieniem. Mimo wszystko warto sobie uświadomić, że trzeba postępować w odpowiedni sposób z implantami, gdyż w przeciwnym razie można sobie narobić problemów. Co zatem należy robić i jak postępować, aby dobrze i długo służyły?
Higiena implantów zębowych
Trzeba sobie jasno powiedzieć to już na wstępie, bo choć są odporne na wiele problemów dotykających naturalne zęby, to jednak. Zaniedbując pielęgnację implantów, można bardzo łatwo doprowadzić do wystąpienia najróżniejszych komplikacji po wszczepie, a w konsekwencji nawet i ich utratę. Implant może być wykonany z różnego rodzaju komponentów, które są obojętne dla organizmu. Najczęściej jest to stop tytanu z domieszką tlenku aluminium, porcelany, cyrkonu lub samego tytanu. Wymienione materiały są dobrze tolerowane przez ludzki organizm i do samego połączenia z kością dochodzi w ciągu 6 miesięcy. Aby tak się stało, nie można doprowadzić do wytworzenia się stanu zapalnego. Stąd też tak ważne jest, aby nieustannie dbać o implanty zębowe.
Warto przeczytać, jakich rad udzielają swoim pacjentom stomatolodzy z Dentisarte.
Postępowanie po zabiegu wstawienia implantu
Do momentu zdjęcia szwów:
– zalecane są okłady z lodu na twarz,
– nie można spożywać napojów tuż po zabiegu,
– po posiłkach zalecane jest płukanie jamy ustnej przegotowaną letnią wodą,
– absolutny zakaz palenia papierosów.
Od momentu zdjęcia szwów przez kolejne 1,5 miesiąca:
– zakaz dotykania językiem oraz dłońmi miejsca implantacji i wszczepu,
– ograniczenie wysiłku fizycznego,
– uczęszczanie regularnie na wizyty kontrolne,
Jak myć implanty zębowe?
Nie chcąc dopuścić do tego, aby implanty nie przyjęły się trzeba regularnie odwiedzać implantologa. Wskazane jest uczęszczanie na wizytacje w tej sprawie co 6 miesięcy do 12 miesięcy. W czasie takiej wizyty lekarz specjalista, jest w stanie dokładnie ocenić stan zęba oraz okalającego go dziąsła. Do tego pamiętajmy, że ważny jest też stan okolicznych zębów, bo często zdarzają się problemy okolicznych zębów promieniujące właśnie na implanty. To może w konsekwencji doprowadzić do utraty połączenia implantu z kością.
Naturalne zęby, plomby ulegają przemieszczeniu, obtarciu i tym podobne. Wszystko to razem zebrane powoduje, że zgryz na każdym kroku ewoluuje. Z kolei implant w mniejszym stopniu ulega wymienionym działaniom. Jednak dochodzi do przeciążeń, które nie są zauważalnie w krótkiej perspektywie czasu. Zresztą sam pacjent może mieć z tym kłopot, a warto to kontrolować. Jest to bowiem zjawisko niebezpieczne, które może w konsekwencji doprowadzić uszkodzenia implantu bądź też do zerwania jego połączenia z kością. Jednak jak to już było parokrotnie wspomniane w niniejszym tekście zdecydowanie najbardziej destrukcyjnie na implanty zębowe działa brak regularnej higieny jamy ustnej. Wciąż wielu implantologów przekonuje się, że ludzie uważają je za znacznie łatwiejsze w utrzymaniu niż normalne zęby. To bardzo szkodliwe przekonanie, bo implanty trzeba myć, gdyż w przeciwnym razie możemy doprowadzić do stanów zapalnych dziąseł i innych problemów. Dlatego też należy o implanty dbać tak jak o naturalne uzębienie.
Chodzi tu głównie o szczotkowanie ich minimum dwa razy dziennie, a do tego zalecane jest płukanie jamy ustnej specjalnym płynem. Do tego dochodzi korzystanie z nici dentystycznych oraz można też używać irygatora wodnego.
Implant to najlepsza dostępna alternatywa dla naturalnego zęba. Oczywiście są też zasadnicze różnice. Wśród nich wyróżnia się specyficzna budowa, a także kształt zęba na implancie. Ta specyficzna struktura sprawia, że zachodzi duże prawdopodobieństwo osadzania się tam resztek jedzenia. Nie może ono tam zalegać, bo bakterie i procesy gnilne to najprostsza droga do powstania stanu zapalnego. Stan zapalny działa bowiem szalenie destrukcyjnie na dziąsła, a ich słabsza kondycja oddziałuje negatywnie na umocowanie implantów. Dlatego też warto użyć irygatora, który niezwykle precyzyjnie zniweluje wspomniany problem. Jeszcze innym rozwiązaniem, które jest nie mniej skuteczne, jest nić dentystyczna. W tym przypadku jednak proces czyszczenia może być bardziej skomplikowany i zająć więcej czasu. Oprócz wspomnianych już tutaj parokrotnie sposobów na dbanie o swoje implanty dodatkowo specjaliści z Dentisarte zalecają też pamiętanie o regularnym wykonywaniu zabiegu skalingu, czyli eliminacji kamienia nazębnego.
Jak zatem widać nawet implanty zębowe nie zwalniają nas z obowiązku z dbania o higienę jamy ustnej. Bez tego nawyku możemy dalszym ciągu mieć problemy ze zdrowymi zębami, dziąsłami czy też implantami.
Najnowsze komentarze