Nikomu nie trzeba chyba wyjaśniać, jak ważna jest higiena jamy ustnej. Utrzymywanie jej na odpowiednio wysokim poziomie może sprawić, że zęby będą zdrowe przez dłuższy czas, a my będziemy mogli się pochwalić zdrowym i świeżym oddechem. Co jednak w przypadku osób, które wszystkie lub część swoich naturalnych zębów zastąpiły implantami? Jak wiadomo, są one odporne na wszelkiego rodzaju choroby, typowe dla zębów naturalnych. Przykładem może być próchnica. Cz to oznacza że nie trzeba więcej dbać o higienę jamy ustnej i nie musimy myć zębów? Odpowiedź na to pytanie jest bardziej złożona, niż może się wydawać.
Na czym polega higiena implantów zębowych?
No właśnie, zacznijmy od tego, co wydaje się najważniejszym pytanie. Oczywiście higiena implantów zębowych to nic innego jak regularne mycie zębów wraz z implantami, a także używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust. Wszystkie te rzeczy pozwalają cieszyć się nie tylko zdrowym uśmiechem i świeżym oddechem, ale również przywracają prawidłowe pH w ustach, ograniczając namnażanie się niekorzystnych bakterii. To właśnie bakterie odpowiadają za próchnicę, pogarszający się stan zębów, a w końcu nieświeży oddech. Zalegające w trudno dostępnych miejscach resztki jedzenia, ulegają rozkładowi przez bakterie. Tworzą gnijącą i fermentującą biomasę, ukrytą w szczelinach między zębowych, a także pod dziąsłami. Powstający w wyniku rozkładu siarkowodór, jest jedną z przyczyn nieświeżego oddechu oraz uczucia nieświeżości w jamie ustnej. Wiele osób próbuje walczyć z tym stosując różnego rodzaju spraye do ust i odświeżacze. Dają one jednak tylko krótkotrwały skutek, maskując przyczynę i lecząc objawowo. A nie o to chodzi. Prawidłowo wykonana higiena implantów zębowych pozwala skutecznie usunąć resztki jedzenia, zwalczając wszelkiego rodzaju rozkładające się masy i niszcząc pożywkę dla bakterii.
Jak wygląda prawidłowo higiena implantów zębowych
Nie ma tu żadnych tajemnic. Prawidłowo ten zabieg higienizacji implantów zębowych oraz całej jamy ustnej można podzielić na kilka etapów.
- Mycie zębów i implantów – do tego celu należy wykorzystać szczoteczkę do zębów z włosiem o średniej twardości. To najlepszy wybór zarówno dla zębów, implantów, jak i samych dziąseł. Taka szczoteczka skutecznie je masuje, poprawiając ukrwienie i zapewniając im najlepsze możliwe przyleganie do szyjek zębów. Dzięki temu że nie zostają one odsłonięte, nie istnieje ryzyko ich nadwrażliwości.
- Nitkowanie zębów – higiena implantów zębowych to również korzystanie z nici dentystycznych. Używamy jej do oczyszczenia przestrzeni między zębowych, w których lubią się gromadzić duże ilości resztek jedzenia. Nie tylko nieprzyjemny zapach, ale również pożywka dla bakterii, ułatwiająca ich niekontrolowanie namnażanie się. Korzystanie z nici dentystycznych jest wskazane po każdym posiłku.
- Płukanie jamy ustnej – ostatnim krokiem do wykonania prawidłowej higieny jamy ustnej i implantów zębowych, jest płukanie ust płynem. Najlepszy będzie taki pozbawiony zawartości alkoholu. Nie wysusza śluzówek i nie działa drażniąco, a jednocześnie jest tak samo skuteczny w zwalczaniu bakterii.
Czy implanty zębów mogą się zepsuć?
Same implanty nie mogą się zepsuć od obecności bakterii. Chorobą mogą jednak być dotknięte dziąsła, które są wrażliwe na różnego rodzaju stany zapalne. Kiedy do nich dojdzie, może się okazać że spowoduje to osłabienie osadzenia zębów i będzie przyczyną ich wypadania. Nie mówiąc już o innych typowych schorzeniach, jak nadwrażliwość, krwawienie czy podatność na inne choroby bakteryjne. Kolejna istotna rzecz to taka, że niewiele osób posiada implanty zębowe w miejsce wszystkich naturalnych zębów. Zwykle jest to tak, że mamy kilka implantów, a cała reszta to naturalne uzębienie. Ono nadal jest podatne na choroby, takie jak próchnicę, jeśli nie będziemy o nie dbać i regularnie ich szczotkować.
Odpowiednie szczotkowanie, a higiena implantów
Na sam koniec jeszcze jedna, bardzo ważna rzecz. Czy sposób szczotkowania ma wpływ na to, że higiena implantów zębowych będzie zachowana w lepszym stopniu? Oczywiście że tak. Po pierwsze należy używać szczoteczki z włosem o średniej twardości, o czym wcześniej już wspomnieliśmy. Po drugie warto zainwestować w szczoteczkę elektryczną, która skuteczniej myje zęby niż szczoteczka ręczna.
Najnowsze komentarze